Ny koordinator 3/5-manna

Sedan mitten av augusti är Jonas Carlberg ny koordinator för föreningens yngsta lag, de som är 4-9 år gamla. Jonas har ett förflutet som P19-tränare i LB07 och tar nu steget över till att arbeta med de yngsta ungdomarna istället.

– Jonas arbetar till vardags på Fria Läroverken där han undervisar skolans fotbollselever både teoretiskt i klassrum och även praktiskt ute på planen. Vid sidan av det arbetet är han även engagerad inom Skåneboll där han håller i tränarutbildningar. Han har också en gedigen erfarenhet som både spelare och tränare. Det gör att han är väldigt bra lämpad att finnas som stöd för våra yngre grupper, hälsar föreningens sportchef för Dam/Flick Henrik Adolfsson.

Jonas ersätter den tidigare koordinatorn Philip Celander som sedan sommaren tränar föreningens F15- och F17-lag.

 

 

 

 

 

 

 

 

FLER NYHETER

Nyförvärv Freddie Brorsson

Herrarna har gjort klart med sitt första nyförvärv inför 2024, Freddie Brorsson ansluter från seriekonkurrenten Veberöds AIF. Freddie är en offensiv spelare som deltog i

Läs mer »

Ny tränare för herrarna!

LB07 gör klart med ny huvudtränare för herrlaget. Valet faller på 45-årige Jim Gustafsson som senast kommer från seriekollegan Veberöds AIF. LB07 och Jim har

Läs mer »

Matcher LB07 Dam

Matcher LB07 Herr

Tabell LB07 Dam

Tabell LB07 Herr