Hej alla ledare och engagerade i föreningen!
Igår genomförde vi en mycket uppskattad ledarträff tillsammans med Tomas Peterson, med fokus på talangutveckling och hur vi som förening kan skapa så bra förutsättningar som möjligt för våra barn och ungdomar att utvecklas.
Under kvällen fick vi med oss många viktiga perspektiv kring bland annat hur vi bygger en långsiktig utvecklingsmiljö, vikten av trygghet och motivation samt ledarskapets roll i att få fler att stanna längre i fotbollen.
Vi tog även del av flera tänkvärda principer kring talangutveckling, som vi upplevde var väldigt bra och som kan vara en möjlighet att utgå ifrån när vi fortsätter arbetet med vår värdegrund och vår verksamhet:
-
Så många som möjligt skall vara kvar så länge som möjligt
-
Varje individ skall utvecklas enligt sina egna unika förutsättningar
-
Individen skall i sin utveckling endast jämföras med sig själv
-
Kampen skall betonas, ej resultatet
-
Ge alla en bra grenspecifik utbildning
Vi vill rikta ett stort tack till Tomas för en inspirerande och givande kväll och till alla er ledare som deltog och bidrog med kloka frågor och diskussioner.
Vi tar med oss flera konkreta idéer framåt och ser detta som ett viktigt steg i vårt arbete med att fortsätta utveckla föreningens verksamhet.
Tack för ert engagemang!



