LB07 fortsätter att utveckla verksamheten och stärker nu organisationen genom att utöka Abbes tjänst i föreningen.

Utöver sitt uppdrag som chefstränare för vårt P14-lag kommer Abbe att arbeta med fotbollsutvecklare. Han blir även ansvarig instruktör för våra fotbollscamps samt en viktig del i satsningen på individuell spelarutveckling.
Abbes huvudsakliga ansvarsområden blir:
- Chefstränare för P14
- Fotbollsutvecklare
- Ansvarig instruktör för LB07:s fotbollscamps
- Instruktör inom individuell spelarutveckling
Genom att utöka personalstyrkan skapar vi ännu bättre förutsättningar för att stötta våra spelare och ledare i den dagliga verksamheten. Det är ytterligare ett steg i LB07:s ambition att erbjuda en trygg, inspirerande och utvecklande fotbollsmiljö.
Vi är mycket glada över att Abbe får en utökad roll i föreningen och ser fram emot hans fortsatta arbete med att utveckla både spelare, ledare och verksamheten i stort.
Robin Bergman
Klubbchef
